۳۱ شهریور

برای خیلی از افراد در هنگام خرید برنج سوال به وجود می آید که چرا قیمت برنج کهنه بیشتر از برنج تازه است؟ عمر برنج چقدر است؟ چرا مردم برنج کهنه میخرند؟ در این مطلب قصد پاسخ به این سوالات را داریم.

برنج بعد از انتقال به کارخانه در خشک کن های صنعتی خشک خواهد شد و رطوبت آن گرفته خواهد شد ولی مقداری از این رطوبت باید با گذشت زمان گرفته شود و همین باعث ایجاد قیمت بالاتر برنج کهنه از تازه است.

تفاوت برنج تازه و کهنه

عمر برنج چقدر است؟

عمر برنج بستگی به نوع نگهداری آن دارد . درصورتی که به درستی نگه داری شود و دور از رطوبت و حشرات نگهداری شود و هر چند ماه یکبار چک شود میتواند تا سال ها بماند بدون این که از کیفیت آن کاسته شود.

البته باید اشاره کنیم که برنج هرچقدر که از عمر آن میگذرد نگهداری آن نیز سخت تر خواهد شد و حشرات به سادگی به آن وارد شده و برنج شما را از بین خواهند برد.

تفاوت برنج تازه و کهنه:

  • برنج تازه دارای عطر بیشتری در هنگام بو کردن است دلیل آن هم داشتن رطوبت بیشتر نسبت به برنج کهنه می باشد.
  • برنج تازه دارای شفافیت و درخشانی بیشتری است
  • برنج کهنه دارای قیمت بیشتری نسبت به برنج تازه است.
  • برنج کهنه دارای کیفیت پخت بهتری است به صورتی که برنج تازه بعد از پخت شل خواهد شد و دانه جدا نخواهد بود و این یکی از دلایل عدم محبوبیت برنج تازه است.

راه های تشخیص برنج کهنه از تازه:

تشخیص برنج تازه از برنج کهنه بسیار سخت خواهد بود. پیشنهاد میشود قبل از خرید کلی برنج مقداری برنج به عنوان تست خریداری نمایید و پخت کرده و از کیفیت برنج اطمینان خاطر کنید. در زیر یک سری مواردی که ممکن است در هنگام خرید مورد استفاده شما شود را ذکر میکنیم.

  • برنج تازه دارای عطر بیشتری از برنج کهنه است
  • برنج کهنه بعد از قرار دادن بر روی دست حالت خشک بودن آن محسوس است
  • برنج تازه شفاف و درخشان تر از برنج خشک است

در آخر باید اشاره کنیم که منظور از برنج کهنه برنج سال گذشته است نه برنجی که چندین سال از برداشت آن می گذرد(بهترین حالت برای برنج کهنه 3 تا 6 ماه است)

دیدگاه بگذارید